در آینده تایرها به چه شکل خواهد بود؟

دایان تایر تحولی نوین در جهت سرعت پخش کالا با در نظر گرفتن بهترین قیمت و ضمانت اصالت

   در آینده تایرها به چه شکل خواهد بود؟

 

تایرها مسیری طولانی را سپری کرده اند تا به شکل امروزی برسند. کمپانی های سازنده تایر سعی می کنند تا با اعمال اصلاحات جزیی هر روز بر کیفیت، امنیت و مقاومت تایر بیافزایند. اما بر کسی پوشیده نیست که تایرها نقاط ضعف بسیاری دارند، از جمله فرایند تولید پیچیده و وقت گیر، جدایی لایه ها و فرسایش به مرور زمان که این نقاط ضعف باعث شده تا دانشمندان به فکر تولید تایرهایی متفاوت باشند. در دهه 50 میلادی آزمایش هایی انجام شد اما فرمول با ثباتی برای ساخت تایرهای جایگزین که به خوبی تایرهای امروزی باشد به دست نیامد.

 

در حال حاضر کمپانی آمری تایر (Amerityre) که در زمینه تولید تایرهای بدون تیوب برای دوچرخه ها، چرخ های دستی و ماشین های گلف متخصص است، ادعا می کند توانسته به فرمول با ثباتی دست یابد که می تواند پلی ترون (نوعی پلیمر طبیعی) را جایگزین مواد به کار رفته در تایر خودروها بکند. به گفته ریچارد استینک، مدیر عامل کمپانی آمری تایر تا به حال کمپانی های پیرلی (Pirelli)، فایر استون (Firestone) و گودیر (Goodyear) تلاش هایی را در این زمینه انجام داده اند اما هیچ وقت این آزمایشات را به طور جدی پیگیری نکرده اند.

 

کمپانی آمری تایر ادعا می کند پس از 25 سال تلاش بالاخره موفق شده تایری با جنس پلی ترون تولید کند که آزمایش های استاندارد امنیت خودروی آمریکا را با موفقیت پشت سر گذاشته است. عبور موفقیت آمیز از این استاندارد ها اولین گام در تجاری سازی و تولید انبوه این تایر ها می باشد.

 

آقای لی لاکوکا که از مدیران سابق و برجسته شرکت فورد است و اکنون به عنوان مشاور با کمپانی های خودروسازی عمکاری می می کند در یک مصاحبه اعلام کرده “در تجربه بیش از چهل ساله ای که در این صنعت دارم، تایری که شرکت آمری تایر تولید کرده بیشترین پتانسیل را برای تولید انبوه و جایگزینی تایرهای امروزی دارد، این تایر می تواند صنعت تولید تایر را برای همیشه عوض کند.”

 

مزایای تایرهای پلی ترون

 

پلی ترون یک پلیمر کاملا واکنش گراست و در آن هر مولکول با سایر مولکول ها پیوند برقرار می کند، این قضیه به جلوگیری از اکسید شدن لاستیک و در نهایت افزایش چشمگیر طول عمر تایر می انجامد. ویژگی بعدی زمان تولید است. زمان تولید تایرهای فعلی بین 30 تا 40 دقیقه است، اما برای تولید یک تایر پلی ترون حدود 3 دقیقه زمان نیاز است! همچنین هزینه تولید یک تایر پلی ترون حدود یک دهم تایرهای فعلی است که در نهایت به کاهش قیمت چشمگیر برای مصرف کننده می انجامد.

 

شکی نیست که تایرها در آینده دچار تحول می شوند، اما اگر تایرهای پلی ترون به تولید انبوه برسند، تایرهایی با طول عمر بسیار زیاد و ایمن خواهیم داشت که هزینه بسیار کمتری را برای ما در بر دارد.

2018 MultiPlatform طراحی و ایجاد شده توسط شرکت مالتی پلتفرم
تمامی حقوق برای دایان تایر محفوظ است