تایرهای بدون باد

دایان تایر تحولی نوین در جهت سرعت پخش کالا با در نظر گرفتن بهترین قیمت و ضمانت اصالت

   تایرهای بدون باد

سال های زیادی است که تولیدکنندگان تایر رویای حذف هوا از فرایند تولید تایر را در سر می پرورانند. تایرهای امروزی ابتدا در سال 1970 توسط ناسا برای خودروی ماه نورد مورد استفاده قرار گرفتند. در سال 2005 یک ترکیب هوشمندانه از تایر و چرخ بنام Tweel توسط میشلن معرفی شد. این طرح شامل یک لایه نازک تایر آج دار بود که توسط تسمه های کامپوزیتی تقویت شده و پره های V شکل انعطاف پذیر پلی اورتان به چرخ ها متصل می شد. Tweel نسبت به یک تایر رادیال معمولی دو تا سه برابر عمر عاج بیشتری داشت و پنج برابر نیز مقاومت جانبی بالاتری را نشان می داد.

 

میشلن Tweel را روی یک آئودی A4 و دو دستگاه سگوی نصب کرد و اعلام نمود که تولید آن را برای وسایل نقلیه نظامی و ماشین آلات در برنامه دارد. مجله تایم نیز Tweel را بعنوان شگفت انگیزترین اختراعات سال 2005 برگزید. آنهایی که سوار آئودی A4 با تایرهای Tweel شدند، از لرزش و سر و صدای زیاد تایرها شکایت داشتند. تا اینکه اواخر سال گذشته بریجستون با ارائه طرح خود از تایرهای بدون باد پا جای پای شرکت میشلن گذاشت. بریجستون ادعا می کند که در این طرح خبری از لرزش و صداهای اضافه نیست. با این وجود چشم انداز استفاده عمومی از این تایرها چندان روشن نمی باشد.

 

 

طبق معمول که استفاده نظامی یک تکنولوژی پیشتر از بهره برداری تجاری آن آغاز میشود، شرکت پولاریس تولید تایرهای بدون باد را برای ارتش آمریکا آغاز کرده است. تحویل چهار چرخ تاکتیکی MV850 ATV به نیروهای ویژه با تایرهای TerrainArmor آغاز شده است. نوآوری بکار رفته چیزی بیشتر از یک تایر ضد ضربه پلیمری است. ساختار این لاستیک به گونه ای است که به راحتی ضربات مسیرهای ناهموار را در خود جذب میکند.

 

بدون شک آینده در اختیار تایرهای بدون باد خواهد بود، اما این که کی و چگونه به این نقطه می رسیم، جای سوال دارد. در حال حاضر سیر تحول تایرها کمی کند پیش می رود و این مسئله باعث می شود ما دیرتر این تایرها در خودروها مشاهده کنیم.

 

2018 MultiPlatform طراحی و ایجاد شده توسط شرکت مالتی پلتفرم
تمامی حقوق برای دایان تایر محفوظ است