روش های مختلف بازیافت تایرها

دایان تایر تحولی نوین در جهت سرعت پخش کالا با در نظر گرفتن بهترین قیمت و ضمانت اصالت

   روش های مختلف بازیافت تایرها

 

تایرها در طبیعت تجزیه ناپذیر هستند به همین دلیل پس از اینکه عمر مفید خود را سپری کردند، دو راه پیش رو دارند، یا راهی قبرستان تایرها بشوند و یا به مراکز بازیافت تایر فرستاده بشوند تا در آنجا امکان استفاده مجدد از آنها فراهم شود. در بسیاری از نقاط جهان دفن کردن تایر ممنوع شده است. در اروپا از سال 2006 میلادی هیچ کشوری حق داشتن قبرستان تایر را ندارد و باید تمام تایرهای استفاده شده بازیافت شده و یا در قبرستان های خارج از اروپا دفن شوند. این مساله در کنار مزایای بازیافت تایر باعث شده تا محققان به دنبال روش های مختلفی باشند تا این فرایند را هر چه بیشتر برای سرمایه گذاران سودده کنند.

 

تا به حال روش های مختلفی برای بازیافت لاستیک ابداع شده که در اینجا به آنها می پردازیم:

 

خرد کردن و تولید گرانول: در این روش تایرها را در اندازه های  مختلف خرد می کنند تا از آنها در موارد دیگر استفاده شود. سیم های فلزی از داخل لاستیک بیرون کشیده شده و پس از خرد شدن در دو مرحله به قطعات بسیار ریز تفسیم می شود. پس از جدا کردن الیاف تایر آن را به آسیاب می فرستند تا تبدیل به گرانول و پودر لاستیک بشود. مواد به دست آمده از این روش در ساخت محصولات مختلفی از جمله چمن مصنوعی، کفپوش زمین بازی کودکان و زمین های ورزشی و قیر پلیمری استفاده می شود.

 

پیرولیز کردن: در این روش تایرها را در خلاء حرارت می دهند تا تبدیل به روغن و گازوییل بشود. روغن به دست آمده از تایر در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد و حرارت حاصل از فرایندهای شیمیایی در این روش آنقدر زیاد است که می تواند انرژی بخشی از فرایند پیرولیز کردن را جبران کند و به این ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی کند. در حال حاضر این روش نه تنها به حل مشکل آلودگی های زیست محیطی کمک می کند، بلکه بخشی از انرژی مورد نیاز صنایع مختلف را نیز تامین می کند.

 

مقاله های مرتبط:

2018 MultiPlatform طراحی و ایجاد شده توسط شرکت مالتی پلتفرم
تمامی حقوق برای دایان تایر محفوظ است